مثال­های نویسنده کتاب را جذاب­تر می کند

4.6/5 - (47 امتیاز)

در ابتدا اجازه دهید تعریفی از دو واژه تمثیل و تصویرسازی داشته باشیم:

تصویرسازی از طریق کتاب یک روش بسیار موثر برای انتقال ایده ها، داستان ها و احساسات است. با استفاده از توصیفات واضح و موردنظر از طریق نوشتار، خواننده می تواند به دنیای ذهنی نویسنده وارد شود. تصویرسازی در کتاب می تواند شامل موارد زیر باشد:

توصیف جسمانی شخصیت ها: نویسنده می تواند جزئیاتی از ظاهر و ظاهر شخصیت ها را توصیف کند تا خواننده تصویر دقیقی از آنها در ذهن خود داشته باشد. این شامل ویژگی های فیزیکی مانند رنگ مو، چشم ها، قامت و رویکرد شخصیت است.توصیف محیط: نویسنده می تواند محیط داستان را با جزئیاتی توصیف کند که خواننده را به آن جا منتقل می کند. این شامل توصیف جزئیات فیزیکی مکان ها، نورپردازی، صداها و بوهای محیطی است.توصیف واقعیت های زندگی روزمره: تصویرسازی به کمک کتاب می تواند به خواننده این امکان را بدهد که در واقعیت زندگی روزمره فردا به اجزای دقیقی پرداخته و آنها را تصور کند. به عنوان مثال، توصیف روزهای بارانی، آشپزخانه های گرم و فروشگاه های پر از مردم می تواند تصویر واقعیت را برای خواننده ایجاد کند.

اما تمثیل یک روش زبانی است که برای بیان یک مفهوم یا تجسم یک ایده استفاده می شود. در واقع تمثیل ربط دادن دو موضوع به یکدیگر است در حالیکه درک یکی از آن دو از قبل برای خواننده حاصل شده است.

وقتی یک کتاب به تصویرسازی یک موضوع روی می ­آورد نسبت به حالتی که از تمثیل استفاده می کند  خواننده را در پردازش ذهنی سایر مشخصات آن موضوع محدودتر می کند. در واقع با تمثیل شنونده یا بیننده هنوز این شانس را دارد که بتواند فضایی را به دلخواه خود برای موضوع ترسیم کند. البته هر چه موضوع مجردتر باشد ، یعنی  دارای ویژگی‌های امور مادی نباشد، تصویرسازی مشکل تر می شود.

اصولا کتاب­های خوب کتاب­هایی هستند که از مثال­های خوبی استفاده کرده باشند. این امر علاوه بر صبر نویسنده، مستلزم اشراف او به موضوع است. افرادی که بعد از پختگی کامل در موضوعی خاص، کتابی را به رشته تحریر درمی ­آورند از مثال­ها کمک بیشتری می­ گیرند. یکی از برجسته ­ترین افراد که معرف همه فارسی زبانان نیز است حضرت مولاناست. ایشان در دو کتاب مثنوی و فیه­ مافیه به بهترین شکل از انواع تمثیل استفاده می­ کند آن هم برای موضوعاتی که بسیار مجرد هستند. آنقدر امثال بکارگرفته­ شده زیاد است که بسیاری از افراد گمان می ­برند موضوع اصلی را که درک آن بسیار دشوار است بخوبی دریافته ­اند شاید برای همین است که مولانا می فرماید:

هرکسی از ظن خود شد یار من                   از درون من نجست اسرار من

با این همه سالیان سال است که نوشته های مولانا جذاب است و با استناد به این امر می ­توان گفت کتاب­هایی بیشتر مورد استقبال قرار می ­گیرند که مثال را دروازه ورود به اصل مطلب می­دانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه