چگونه یک کتاب بنویسیم: راهنمای کامل گام به گام

4.8/5 - (135 امتیاز)

  • یک فضای نوشتاری ثابت ایجاد کنید

اگر می خواهید کتابی عالی بنویسید، به فضایی عالی برای نوشتن نیاز خواهید داشت. به اتاقی برخوردار از عایق صدا و منظره ای خیره کننده نیاز نیست. تنها چیزی که واقعاً به آن نیاز دارید مکانی آرام و عاری از حواس پرتی است که در آن بتوانید به طور مداوم احساس خوب نوشتن را داشته باشید. محیطی که در آن کار می کنید، چه دفتر کار خانگی باشد، چه کاناپه شما یا یک کافی شاپ، باید به شما اجازه دهد ساعت ها بدون وقفه تمرکز کنید.

  • متمرکز بر ایده کتاب خود شوید

شاید دقیقاً از قبل می‌دانید کتابتان درباره چیست، یا سعی می‌کنید از بین یک میلیون ایده بزرگ یکی را انتخاب کنید و شاید هم تنها چیزی که دارید یک تصویر برای جلد کتاب باشد. در هر صورت، قبل از شروع نوشتن چند سوال ساده از خود بپرسید. کتاب من درباره چیست؟ از چه جهت این کتاب جالب یا مهم است؟ در وهله اول چه چیزی مرا جذب این ایده کرد؟ چه کسی دوست دارد کتاب من را بخواند؟ اگر هنوز در جستجوی ایده کتاب هستید یا با مشکل سردرگمی یک نویسنده مواجه اید، سعی کنید از دستورات نوشتن برای شروع استفاده کنید.

  • طرح کلی کتاب خود را به تحریر درآورید

نویسندگان خوب قبل از نوشتن کتاب، زمان زیادی را صرف طرح کلی مطالب کتاب خود می کنند. رئوس مطالب می تواند سرفصل ها یا برگه های ساده ای باشد که در آن بخشی از کتاب ترسیم شده است. یا می توان نقشه های بصری ساخت که گرافیک وار شما را در نوشتن کتاب هدایت می کند. صرف نظر از روش شما، آنچه مهم است این است که یک نقشه راه برای جلسات نوشتن آینده خود داشته باشید.

  • تحقیق کنید

تحقیق یک ابزار ضروری برای نویسندگان حرفه ای است. اگر در حال نوشتن یک کتاب غیرداستانی هستید، احتمالاً باید زمانی را در کتابخانه ها و قفسه های بایگانی  بگذرانید تا مطالب مرتبط با موضوع خود را بیابید. تحقیقات برای نویسندگان داستان نیز مفید است، زیرا می تواند دریافت کاملی از شخصیتی که درباره آن می نویسید را فراهم کند. کتاب بخوانید یا به پادکست هایی گوش دهید که موضوعات مشابه شما را پوشش می دهند.

  • شروع به نوشتن کنید و به یک روال پایبند باشید

تحقیق، طرح‌ریزی و توسعه ایده همه مراحل حیاتی برای نوشتن اولیه کتاب هستند، اما ممکن است مجبور باشید آماده‌سازی را برای مدتی به تعویق بیاندازید. زمانی می رسد که باید نوشتن پیش نویس خام خود را شروع کنید. این امر مستلزم متعهد شدن به روال های مداوم و عادات نوشتن سازنده است. مراحل ساده ای وجود دارد که می توانید برای به حداکثر رساندن شانس موفقیت خود بردارید. سعی کنید اهداف روزانه برای تعداد کلمات داشته باشید تا شما را در مسیر درست نگه دارد. زمان نوشتن را در برنامه خود قرار دهید و آن را به تقویم خود اضافه کنید تا از آن صرف نظر نکنید. از یک دوست یا نویسنده همکار بخواهید که با یادآوری میزان نوشته‌تان در آن روز، شما را متعهد نگه دارد.

  • اولین پیش نویس خود را تمام کنید

همانطور که اولین پیش نویس خود را می نویسید، با شک و تردید ، کمبود انگیزه و انسداد در نویسندگی مواجه خواهید شد. که البته طبیعی است. هر زمان که احساس کردید متوقف شده اید، سعی کنید برای الهام گرفتن به طرح کلی خود بازگردید یا تحقیق کنید. سعی کنید انتظارات خود را نیز مدیریت کنید. احتمالاً اولین کتاب شما یک شاهکار نسلی یا کتاب پرفروش نیویورک تایمز نخواهد بود، و این اشکالی ندارد. اگر خودتان را با بزرگان ادبی مقایسه کنید، به کارتان آسیب رسانده اید. تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که به نوشتن ادامه دهید تا به پایان برسید.

  • اصلاح و ویرایش کنید

هر کتاب خوب دورهای زیادی از بازنگری را پشت سر می گذارد. شما می توانید فرآیند ویرایش را خودتان انجام دهید یا از یک دوست یا ویرایشگر حرفه ای کمک بگیرید. در هر صورت، باید نگاهی صادقانه و بی‌رحم به نوشته‌های خود داشته باشید تا دریابید چه چیزی نیاز به کار مجدد دارد. یک سیستم برای پیگیری ویرایش های خود ایجاد کنید.

  • پیش نویس دوم خود را بنویسید

پیش نویس دوم فرصتی برای اعمال بازبینی ها و ویرایش های شماست. همچنین فرصتی برای در نظر گرفتن سوالات بزرگتر و فراگیر است که تنها پس از تکمیل اولین پیش نویس می توانید به آنها پاسخ دهید. آیا کتاب شما لحن ثابتی دارد؟ آیا موضوعی فراگیر وجود دارد که بتوان آن را توسعه داد و تقویت کرد؟ آیا قسمت های ضعیفی از کتاب وجود دارد که بتوان آن را به طور کامل برداشت؟ در واقع پیش نویس دوم فرصتی است برای پرداختن به سوالات دقیق تر است. آیا کتاب ادعایی قاطعانه درباره موضوع دارد؟ یا از نتیجه گیری اثرگذار برخوردار است؟

  • کتاب خود را منتشر کنید

پس از اتمام پیش نویس نهایی، زمان انتشار فرا رسیده است. با وجود انتشارات یادگار عمر، این کار ساده تر از قبل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه