کتاب خود را مرجع کنیم

تا زمانی که نمی توانیم مطالب خود را در قالب یک طبقه بندی خوب ارائه کنیم کتاب خوبی نخواهیم نوشت

Rate this post

معمولا وقتی صحبت از کتاب مرجع می شود اشاره به کتابهایی می شود که در برگیرنده اطلاعات مختصر و واقعی در مورد طیف گسترده ای از موضوعات بوده و به گونه‌ای تنظیم شده‌اند که به خوانندگان اجازه می‌دهند بدون نیاز به خواندن برگ به برگ کتاب، اطلاعات مورد نظر خود را به سرعت پیدا کنند. فرهنگ لغت، دایره المعارف، اطلس، سالنامه، واژه نامه، و فهرست راهنماها از این دست کتابها می باشند.

همه ما این تجربه را داریم برای برخی موضوعات مورد علاقه خود می توانیم سریع به کتابی مراجعه کرده و مطلب مورد نظر را بیابیم. یک ویژکی کتاب خوب آن است که ذهن خواننده در آن فارغ از شماره صفحه ، پلاک گذاری می کند. درست به مانند این می ماند که خواننده به کتاب اعتماد کرده و برخی از مطالب قرض گرفته از کتاب را در همانجا به امانت می گذارد مثل پولی که فرد از بانک وام می گیرد ولی برای مدتی در همانجا سپرده گذاری می کند.

یک کتاب وقتی بخوبی به رشته تحریر در می آید این حس اطمینان و اعتماد را در خواننده ایجاد می کند که هر موقع لازم بود به کتاب مراجعه کرده و مطالب را بازپس گیرد. اصولا نویسندگان خوب می دانند رجوع مجدد به یک کتاب می تواند لذت مضاعف خلق کند. کتاب را نباید تنها برای انتقال اطلاعات نوشت بلکه باید از آن انتظار انتقال احساس نویسنده را نیز داشت. نویسنده ای که با احساس می نویسد تمایل دارد با خواننده خود نه تنها بواسطه انتقال اطلاعات بلکه بواسطه انتقال احساس نیز ارتباط بگیرد.

نویسندگان خوب کسانی هستند که شیوه منظمی را برای گزینش مطالعات قبلی خود تدارک دیده تا بهنگام ضرورت مراجعه به آن مطالب تسهیل گردد. در واقع مطالب خوانده شده خود را با نیت بازگشت مجدد طبقه بندی می کنند. این نظم می تواند در کتاب جدیدی که خود به رشته تحریر درمی آورند ایفای نقش کرده و شاید یکی از معیارهای خوبی کتاب نحوه طبقه بندی مطالب برای تسهیل رجوع مجدد خواننده باشد.

یادمان نرود که طبقه بندی خوب مطلب، نشان از تسلط دارد و این تسلط ناشی از درک بالاست. اگر دوست داریم بدانیم چقدر صلاحیت نوشتن یک کتاب را داریم باید ببینیم که تا چه میزان می توانیم مطالبی را که می خواهیم در قالب یک کتاب ارائه دهیم بخوبی طبقه بندی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه