چرا دنیای مدرن برای مغز بد است؟

Rate this post
چرا دنیای مدرن برای مغز بد است؟

مغز ما بیش از هر زمان دیگری مشغول است. ما با حقایق، شبه حقایق ، خبر و شایعه مورد حمله قرار می‌گیریم که همگی به عنوان اطلاعات ظاهر می‌شوند. تلاش برای کشف آنچه باید بدانید و چه چیزی را می توانید نادیده بگیرید خسته کننده است. در عین حال، همه ما بیشتر از قبل کار می کنیم. سی سال پیش، آژانس‌های مسافرتی، خطوط هوایی و ریلی ما را رزرو می‌کردند، فروشندگان به ما کمک می‌کردند آنچه را که در مغازه‌ها به دنبالش بودیم پیدا کنیم، و تایپیست‌ها یا منشی‌های حرفه‌ای به افراد پرمشغله در مکاتباتشان کمک می‌کردند. حالا بیشتر آن کارها را خودمان انجام می دهیم. ما کارهای 10 نفر مختلف را انجام می دهیم و در عین حال سعی می کنیم با زندگی خود، فرزندان و والدین، دوستان، شغل، سرگرمی ها و برنامه های تلویزیونی مورد علاقه خود همگام باشیم.

تلفن‌های هوشمند ما به وسایلی مانند چاقوی ارتش سوئیس تبدیل شده‌اند که شامل فرهنگ لغت، ماشین حساب، مرورگر وب، ایمیل، Game Boy، تقویم قرار ملاقات، ضبط صدا، تیونر گیتار، پیش‌بینی آب‌وهوا، GPS، پیام‌رسان، توییتر، به‌روزرسانی فیس‌بوک و چراغ قوه است. آنها قدرتمندتر هستند و کارهای بیشتری نسبت به پیشرفته ترین کامپیوترهای 30 سال پیش در دفتر مرکزی شرکت IBM، انجام می دهند. و ما همیشه از آنها استفاده می کنیم. وقتی در خیابان راه می‌رویم پیامک می‌دهیم، در حالی که در صف ایستاده‌ایم ایمیل می‌زنیم – و در حالی که با دوستان ناهار می‌خوریم، مخفیانه بررسی می‌کنیم که ببینیم دوستان دیگرمان چه می‌کنند. در پیشخوان آشپزخانه، در محل سکونت دنج و امن خود، لیست خرید خود را در تلفن های هوشمند می نویسیم در حالی که در حال گوش دادن به پادکست فوق العاده آموزنده در مورد گلهای آپارتمانی هستیم.

اگرچه فکر می‌کنیم چندین کار را همزمان انجام می‌دهیم، اما چند وظیفه‌ای بودن، این یک توهم قدرتمند و شیطانی است. ارل میلر، متخصص علوم اعصاب در MIT و یکی از متخصصان جهان در زمینه توجه تقسیم شده، می گوید که مغز ما “به خوبی برای انجام چند کار سیم­کشی نشده است…” وقتی مردم فکر می کنند که چندوظیفه را همرمان انجام می دهند، در واقع خیلی سریع از یک کار به کار دیگر جابجا می شوند . ما در واقع مانند یک شعبده باز متخصص توپ های زیادی را در هوا نگه نمی داریم بلکه بیشتر شبیه یک بشقاب چرخان آماتور بد هستیم که دیوانه وار از کاری به کار دیگر تغییر جهت داده و کاری را که درست جلوی ما نیست اما نگران هستیم هر لحظه خراب شود، را نادیده می گیریم. اگرچه فکر می‌کنیم کارهای زیادی انجام می‌دهیم، از قضا، این چندوظیفه­ ای بودن ما را به‌طور آشکاری ناکارآمد می ­سازد.

راس پولدراک، عصب شناس در استنفورد، دریافت که یادگیری اطلاعات در حین انجام چندکار باعث می شود اطلاعات جدید به قسمت اشتباهی از مغز برود. برای مثال، اگر دانش‌آموزان همزمان مطالعه کنند و تلویزیون تماشا کنند، اطلاعات حاصل از تکالیف مدرسه آنها به مخطط می‌رود، منطقه‌ای که مخصوص ذخیره رویه‌ها و مهارت‌های جدید است، نه حقایق و ایده‌ها. بدون حواس‌پرتی تلویزیون، اطلاعات وارد هیپوکامپ می‌شوند، جایی که به روش‌های مختلف سازمان‌دهی و دسته‌بندی می‌شوند و بازیابی آن را آسان‌تر می‌کنند. ارل میلر از MIT می‌افزاید: «مردم نمی‌توانند چند وظیفه‌ای را به خوبی انجام دهند، و وقتی می‌گویند می‌توانند، خودشان را فریب می‌دهند.»

چگونه از مغز محافظت کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه